Härmatis müüridel

Kevadepoolsel ajal laotud müüritisele võib ilmuda valge "härmatis", mis on soolaka maitsega ja kergesti mahapühitav.
 
Järgnevas artiklis selgitame selle nähtuse tekkimise põhjuseid ja anname nõu, kuidas seda vältida ja juba tekkinud probleemi korral vabaneda.

Miks härmatis tekib?

Miks härmatis tekib?
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Miks härmatis tekib?

See tülikas nähtus on olnud tuttav juba aastatuhandeid. Valget "härmatist" leidub nii betoonseintel, betoonist tänavakividel kui ka tellis- ja silikaatseintel. Märgatav ja häiriv võib see olla just tumedate pindade puhul. Tegelikult on probleem esteetilist laadi ja ei mõjuta tarindi funktsionaalseid omadusi ega põlisust.

Teaduslike uuringutega on kindlaks tehtud, et see "härmatis" kujutab endast vees lahustuvaid soolasid, mis 90-95% ulatuses pärinevad müürimördi sideainest - tsemendist. Lisaks võivad need pärineda ka kasutatud veest, õhusaastest, mördi täiteainest ja mördi lisandeist.

Põletatud tellises on soolasid ainult kuni kümnendik mördi sooladest. Soolad on peamiselt kaalium-, naatrium- ja kaltsiumsulfaadid ning karbonaadid, mis liiguvad mördist imetava veega tellisesse. Vee aurustudes kristalliseeruvad soolad tellise ja ka vuugi välispinnale valge sademena.

maitsega ja kergesti mahapühitav.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Väljasooldumise vältimine

Väljasooldumise eeltingimuseks on soolade ja piisava niiskuse olemasolu müüritises.

Nende vähendamiseks on soovitav kasutada tehases valmistatud kuivmörte. Tsement peaks olema vähese leelisesisaldusega. Ka vesi ja liiv peaksid olema puhtad.

Talvel ei tohiks mördile lisada vees lahustuvaid soolasid (kloriide). Õigem on hoida tellised ja mört plusstemperatuuril ning kasutada talvemörte.

Soolade tellisesse liikumise vähendamiseks on soovitav telliste niisutamine veega vahetult peale paigaldamist ja müüritise kaitsmine ladumise ajal sademete eest. Vihmavee tungimist tarindisse peavad takistama piisavalt laiad räästad, õiged räästa- ja aknaplekid, veeninad, vihmaveerennid jms.

Konstruktiivselt tuleks vältida nn külmasildu. Viimased soodustavad kondensatsioonivee teket ja selle kandumist koos sooladega müüritise välispinnale.

Indoor office with flowers and wall
© Wienerberger Italy
© Wienerberger Italy
Soolad kaovad enamasti iseenesest

Uutelt tellisefassaadidelt kaovad soolad tuule, päikese ja vihma koosmõjul tavaliselt iseenesest. Räästa, aknalaudade ja muude eenduvate osade alla võivad soolalaigud jääda paariks aastakski, kuid puhastamisega ei tuleks siiski kiirustada, vaid lasta seintel kuivada ja sooladel maksimaalselt pinnale väljuda.  

Boy hosing man holding a clay roof tile for protection in front of brick-built façade
© Markus Esser
© Markus Esser
Soolade eemaldamine

Soolade kiiremaks eemaldamiseks võib seina kuiva harjaga pühkida ning kui lisaks sellele peaks olema siiski lisapuhastamise vajadus, siis saab alles jäänud soolad eemaldada vähese vee ja harjaga. Kui puhta veega laigud ei eemaldu, siis on tegu lubja- või mördiplekkidega. Kui need ka kraapimisega ei eemaldu, aitab soolhappepesu (lahjendus 1:10). Selleks tuleb puhastatav sein eelnevalt põhjalikult märjata ja kindlasti ka pärast pesu ohtra veega põhjalikult uhtuda, et jääkhape ei kahjustaks vuuke.

Uuri ja loe lisaks!

Teemaga seotud artiklid

Reeglid ja soovitused müüritööde teostamiseks

Müüritöödel on oluline järgida teatud reegleid ja soovitusi. Järgnevas artiklis räägime müüritööde ettevalmistuse, ladumise ja vastlaotud müüritisest.

Eramute fassaadide müürimise juhend

Tellismaja fassaadi välisilme ja püsivus sõltuvad valitud tellistest ja müürisegust, müürimehe oskustest ja töö kvaliteedist aga ka ehitus- ja hoiuplatsi ettevalmistusest ja võimalustest. Alljärgnevas artiklis tuletame meelde liikumisvuukide ja voodermüüri sidumise põhitõed.

Juhised tellisposti ja aiaposti ehitamiseks

Tellistest postide ehitamisel on oluline järgida teatud reegleid ja soovitusi. Järgnevast artiklist leiab info tellisposti ja aiaposti ehitamise eripäradest.

Müüritööde teostamine talvisel ajal

Müüritööde seisukohalt on talvetingimused saabunud siis, kui välisõhutemperatuur langeb ajuti alla 0°C. Järgnevas artiklis räägime müüritööde eripäradest talveperioodil.

0Tulemused

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!