Penter klinkersillutuskivide paigaldusjuhend

Hästi ettevalmistatud aluspinnale on sillutustellist võimalik paigaldada väheste tööoperatsioonidega, kuid oluline on järgida teatud reegleid ja soovitusi. 
 
Sillutiskatte kvaliteet ja vastupidavus sõltuvad eelkõige sillutise all olevatest mulde kihtidest, mitte ainult kasutatava sillutuskivi omadustest.

Sillutise ehitamise meelespea!

paver, penter, paving stone, entrance, garden, rotblaubunt geflammt
© Wienerberger GmbH
© Wienerberger GmbH
Sillutise ehitamise meelespea!
  • Ehitage vastupidav, külmumiskindel ja vett läbilaskev aluskonstruktsioon.
  • Paigaldage liivast, kruusast, kivisõelmetest või killustikust sängituskiht (tera suurusega 0-5 mm).
  • Kihi paksus peab tihendatud olekus moodustama 3-5 cm.
  • Kui kasutate sängituskihis korduvkasutatavaid materjale, kontrollige neid võimalike väljauhtumisohtlike ainete suhtes.
  • Kasutage ladumiseks erinevatelt alustelt võetud sillutuskive.
  • Ärge ületage kallet u 5%.
  • Jätke 3-5 mm laiused vuugid, mis tagavad sillutise veeläbilaskvuse.
  • Liitkonstruktsiooni elementide koostöötamine saavutatakse vuukide täitmisel kivisõelmete ja liiva seguga.
  • Harjake vuuke kohe pärast sillutuskivide paigaldamist, hiljem uhtuge veega.
  • Tihendage sillutispinda kummikaitsega pinnasevibraatoriga.
  • Harjake ja uhtuge uuesti vuugimaterjali.
  • Looduslike materjalide, ka keraamiliste ehitusmaterjalide nagu tellised, tellisplaadid, sillutuskivid ja katusekivid üheks atraktiivseks omaduseks on unikaalsus, mis väljendub nende värvuse ja pinnaviimistluse varieerumises. Vältimaks partiide siseseid ja erinevate partiide vahel tekkida võivaid erinevusi, on oluline jälgida, et ehitusmaterjale kasutatakse korraga mitmelt aluselt.
    Kuigi sorteerimine toimub juba tehases tootmise ja pakendamise ajal, siis soovitame me materjale alati segada ka kohapeal, kasutades neid minimaalselt kolmelt aluselt korraga. Sillutuskivide võtmist tuleks alustada pealmise kihi ühest nurgast, liikudes diagonaalselt vastupidise alumise nurga poole. Sillutuskive ei tohiks kunagi alustelt võtta kihi kaupa, ei horisontaalselt ega vertikaalselt ning ainult ühelt aluselt laduda!
gravel, construction worker, wheel loader, entrance
© Wienerberger GmbH
© Wienerberger GmbH
Aluspind

Sillutiskatte kvaliteet ja eelkõige selle vastupidavus sõltuvad väga suurel määral sillutise all olevatest mulde kihtidest ning mitte ainult kasutatava sillutuskivi omadustest. Kihtide struktuur ja paksus määratakse sillutatud ala iseloomust ning oodatavast koormusest, eriti liikluskoormusest ja eeldatavast kliimast sõltuvalt. Hästi ettevalmistatud aluspinnale on klinkersillutuskive võimalik paigaldada väheste tööoperatsioonidega.

Kujundusvõimalused on piiramatud, sest lisaks klinkersillutuskivide laiale värvi ja formaatide valikule on olemas laias valikus paigaldusmustreid, mida vastavalt soovile saab varieerida piki-, põiki- või diagonaalsuunas ning kombineerida ka teiste materjalidega.

Paigaldusviisid

Valik Aseris toodetud Penter sillutuskive
© Arno Mikkor
© Arno Mikkor
Paigaldusviisid

Kergliiklusteede ja kergemate sõidukite (sõiduautode, väikebusside jne) teede ja parkimisalade, platside ja väljakute, kõnni- ja aiateede, terasside jne rajamiseks võib kasutada sillutuskive paksusega 52 või 71 mm.
Teedel, mis on ette nähtud ka raskemate sõidukite pidevaks liikumiseks, peaks kasutama vähemalt 71 mm paksusega sillutuskive.

Seejuures ei oma tehnilises mõttes tähtsust, kas sillutiskivid paigaldatakse tavapärasel viisil lapiti või hoopis serviti. Igal juhul peavad vuugid olema 3-5 mm laiad, et pinnasevibraatoriga tihendamisel vältida kiviservade erinevale kõrgusele jäämist.

Sillutuskivide paigaldamine etappide kaupa

Kui järgida juhiseid ja samm sammu haaval toimetada, on tulemus pilkupüüdev ja kestab aastakümneid!

Etapid 1-4

1. Kandekiht tuleb rajada vastupidav, külmumiskindel ja vett läbilaskev. Selleks tuleb paigaldada umbes 25 cm paksune kiht killustiku (tera suurusega 8-16 mm) või kruusa (tera suurusega 0-35 mm). Mitme killustikukihi korral peab vähemalt üks umbes 15 cm paksune kiht olema vee kapillaartõusu vältiv (ilma peenosisteta).

2. Seejärel tuleb paigaldatud killustik või kruus korralikult tasandada.

3. Paigaldatud ja tasandatud killustikukihid tuleb tihendada plaatvibraatori või käsitambiga.

4. 3-5 cm paksune sängituskiht tehakse 0-5 mm tera suurusega sillutusliivast, 0-8 mm kivisõelmetest või 3-7 mm paksusest killustikust. Kiirema vee äravoolu tagab peenosisteta killustik.

Etapid 5-6

5. Seejärel tuleb tasandada paigaldatud sillutusliiv, kivisõelmed või killustik.

6. Juhtlattide rihtimine vesiloodi ja rihtlati abil.

7. Sängituskiht tasandatakse juhtlattide abil, kusjuures tuleb arvestada katte vajalikku kallet vähemalt 2,5%. Liiv, kivisõelmed või killustik tuleb rihtlatiga ühtlaseks siluda, seejärel eemaldada juhtlatid ja tekkinud vaod täita peenliiva, kivisõelmete või killustikuga.

8. Sängituskihti võib siluda ka toetades rihtlatti juba paigaldatud sillutustellistele. Vastaval korral tuleb silumislaua otstesse teha sobilikus suuruses sisselõiked.

Etapid 9-12

9. Soovitatav on siluda ja sillutustellist paigaldada umbes 2 m lõikudena.

10. Paigaldamist alustatakse sirgest küljest silutud liivaalusele, viimasele astumata, 3-5 mm vuugiga. Iga nelja rea järel täidetakse vuugid liivaga. Sillutustellise paigaldamist alustatakse sirgest küljest, millele tuleb täisnurga all sirge põikvuugi saamiseks tõmmata nöörid.

11. Vuukimata tellisepind.

12. Sobituskivide lõikamiseks kasutatakse vesijahutusega kivisaagi või nurklihvijat.

Etapid 13-16

13. Laotud silluse vuugid tuleb täita sobiva vuugimaterjaliga, mis tagab teekatte elementide koostöötamise. Selleks sobivad kivisõelmete ja liiva segud fraktsiooniga 0-5mm. Kvartsliiv ei sobi vuukide täitmiseks! Vuugimaterjali on hea pühkida laiali suure liivaharjaga.

14.Sillutiskate tihendatakse kummikaitsega pinnavibraatoriga, alustades servadest ja lõpetades sillutise keskel.

15. Pärast tihendamist tuleb vuukidesse täiendavalt pühkida vuugimaterjali, et kõik vuugid oleksid korralikult täidetud.

16. Lõpuks uhutakse vuugiliiv sillutise kastmisega vuukidesse tihkelt kokku. Seejärel pühitakse sillutise pinda veelkord.

Uuri ja loe lisaks!

Kaunis kiviplats koduõues

Sillutuskivide paigaldamisega koduaias saab hakkama ka peremees ise. Järgnevalt leiab selleks pisut õpetust.

Oma aed – isiklik nurgake nautimiseks ja lõõgastumiseks

Igapäevaelu kiire elutempo juures vajame kohta, kus puhata vaimu ja lõõgastada keha.

Klinkersillutuskivi – tükike loodusest

Klinkersillutuskivi on läbinisti looduslik ehitusmaterjal, mis sobib sillutiseks nii koduõue kui ka linnamaastikku.

Värviliseks koos klinkersillutuskividega

Klinkersillutuskivi on läbinisti looduslik ehitusmaterjal, mis sobib sillutiseks nii koduõue kui ka linnamaastikku.

0Tulemused

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!