Värviliseks koos klinkersillutuskividega

Oma kogemustest Penter klinkersillutuskivide kasutamisest koduaias räägib seekord meie turunduse ja kommunikatsiooni koordinaator Evelyn Parv. Ta julgustab teisigi, kel ettevõtlikust jagub, seda tööd ette võtma, sest peremees ja perenaine saavad koduaias sillutuskivide paigaldamisega ise hakkama küll!

  • Unistused teoks
  • Teeme ise!
  • Lihtsate võtetega paigaldatav
  • Värvid toovad rõõmu!
  • Peremees ja perenaine saavad sellise tööga ise hakkama küll!

Veebruarikuu ilusate päikeseliste ilmade saatel on kevad vargsi hinge pugenud ning on juba suur tahtmine taas kevadtöödega alustada. Pea on ideid täis ja kevadsoojad võiksid juba tulla!

Ostsime veidi rohkem kui 2 aastat maale oma maja. Õu ja aed on parajalt suured ning seetõttu oleme siiani tuhinat täis, et mida kõike oma koduaias teha tahaks ja näha, kuidas see õnnestub. Meie eelmise aasta projektiks oli klaasmaja-kasvuhoone ja grillimisplats. Sel aastal on plaan lõpetada parkimisala sillutis ja ehk teha samamoodi ka sissesõidutee. 

Kasvumaja sillutis on ehitatud parkett-tüüpi klinkersillutuskividest.
© Maido Parv / Wienerberger AS
© Maido Parv / Wienerberger AS
Unistused teoks

Juba siis, kui elasin korteris ja unistasin veel oma majast, teadsin, et kasvumaja jaoks peab aias kindlasti ruumi leidma. Kui otsustasime eelmisel kevadel selle töö koos abikaasaga ette võtta, siis teadsin, et lihtsalt kasvuhoonet ma ei taha. Soovin klaasmaja, mida saaks kasutada aastaringselt – kevadel ja suvel taimede kasvatamiseks ning talvel selle jõulumeeleolusse sättida, kus kuum kakaotass käes lumesadu nautida.

Kuna tegemist on siiski majaga, siis seetõttu ei tulnud muldpõrand mulle mõttessegi, laudmaterjal sobinuks ka, kuid see saab suvel kastes märjaks ja on libe ning ajapikku hakkavad seal seened pesitsema ning pinnakate tuleks välja vahetada. Spetsialistina juba teadsin, et klinkersillutuskivi on aga läbinisti hea ja looduslik tellismaterjal, talub külma ning kuuma ning ka seened ega hallitus teda ei kahjusta. Lisaks sellele on selle materjali pealispind piisavalt kare, et libisemist pole vaja karta. Mis mulle aga kõige enam meeldis oli see, et klinkersillutuskivid talletavad endasse soojust. Mis siin salata, eks ma olen Wienerbergeris töötades meie keraamilisi ja klinkermaterjale armastama hakanud ka. 

Sillutuskivide paigaldus ei ole raketiteadus ning kui järgida juhiseid ja samm sammu haaval toimetada, on tulemus pilkupüüdev ja kestab aastakümneid!
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
Teeme ise!

Otsustasime koos oma tootedisainerist abikaasaga kõik tööd ise teha ning ka esmakordselt oma elus sillutuskive paigaldada. Mulle meeldivad klinkersillutuskivide soojad toonid ning eriti nende mitmevärvilised, kirjumad sordid, nii jääb tulemus loomulikes looduslikes toonides ja  on alati ainulaadne. Kuna Aseris toodetakse klinkersillutuskive erinevates värvitoonides ja erinevates formaatides, siis otsustasin valida nende hulgast. Põhjuseks ka see, et nende hind võrreldes välismaiste klinkersillutuskividega on soodsam. Et asi veelgi huvitavam oleks, otsustasime kasutada ka nn parkett-tüüpi klinkersillutuskive. Nendega saab rohkem mängida ja erinevaid ladumismustreid katsetada. Parkett-tüüpi klinkersillutuskivid on saadaval  paksusega 52 mm ja need sobivad vähem koormatud platside, kõnni- ja rattateede ehitamiseks ning aiateede ja terasside rajamiseks. 

Kõigepealt valisime välja sillutuskivid, siis tuli tellida ka killustikku, kivisõelmeid ning rentida pinnasevibraator. Viimase puhul on oluline veenduda, et kaasa saaks ka kummitaldmik. 

Sillutuskivide paigaldus ei ole raketiteadus ning kui järgida juhiseid ja samm sammu haaval toimetada, on tulemus pilkupüüdev ja kestab aastakümneid!
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
Lihtsate võtetega paigaldatav

Töötasime paigaldusjuhendi läbi ning vaatasime ka paari videot Youtubist ning töö võis alata! Kõigepealt kaevasime piisavalt sügava augu. Täitsime selle umbes 25 cm paksuselt suure läbimõõduga killustikuga ning tasandasime. Oluline on, et aluskonstruktsioon saaks ehitatud hästi ja põhjalikult, sest sillutiskatte kvaliteet ja püsivus sõltubki eelkõige sellest, mitte ainult sillutiskivi omadustest. Aluspind peab olema vastupidav, külmumiskindel ja vett läbilaskev.

Pinnasevibraatoriga sai tasandatud killustiku pind tihendatud. Selle peale paigaldasime liivakihi, mis sai samuti silutud, tasandatud ja pinnasevibraatoriga kinni pressitud. Tasandatud olekus oli see umbes 3-5 cm. Kui esialgne plaan oligi kasutada väikese platsi puhul ära muudest ehitustöödest alles jäänud suureteralist ehitusliiva, siis peale paari esimese sillutuskivide rea paigaldamist saime selgeks, et parem oleks siiski kasutada kivisõelmeid.

Vahetasimegi liiva osaliselt kivisõelmete vastu välja, tasandasime ja vibreerisime pinna. Kui aluspind veelkord rihtlati abil tasandatud ja looditud sai, algaski sillutuskivide ladumine. Sillutuskivide paigaldamist alustatakse sirgest küljest, millele tuleb täisnurga all sirge põikvuugi saamiseks tõmmata nöörid. Vuugi laius võiks olla 3-5 mm, sest läbini loodusliku materjalina võivad kivide mõõtmed vahel paari millimeetri võrra kõikuda ning siis aitavad vuugid hoida mustrit. Püüdsime olla väga hoolikad ning jälgisime seda hoolega. Lisaks aitavad 3-5 mm laiused vuugid tagada ka piisava veeläbilaskvuse. Kuigi kasvuhoone ala oli väike, ligi 9 m2, siis püüdsime siiski kive erinevatelt alustelt omavahel segada. Suuremate pindade korral on väga oluline kasutada ladumisel kive 3-4 aluselt, sest klinkersillutuskivi on looduslik materjal ja kerged värvuste kõikumised ühe partii ulatuses ja partiide vahel on lubatud. 

Peale kivide paigaldamist ja vuukide täitmist tuleb sillutise pinda tihendada. Oluline on, et seda tehakse kummikaitsega pinnasevibraatoriga, sest vastasel korral võib see kivi pinda kahjustada ning nende servad võivad murduda. Peale tihendamist tuli vuukidesse pühkida veelkord vuugisegu ning kasta sillutist ka veega, sest siis uhub vesi kivide vahelt veel lahtiseid ja väikesemaid kivisõelmete osasid sügavamale ning tekkinud tühimikud tulevad nähtavale ning need saab veelkord vuugiseguga täita, et tulemus jääks ühtlasem ja kindlam. 

Kasvumaja sillutis on ehitatud parkett-tüüpi klinkersillutuskividest.
© Maido Parv / Wienerberger AS
© Maido Parv / Wienerberger AS
Värvid toovad rõõmu!

Ka grillplats sai laotud ja nautisime neid mõlemaid terve suve ja ka hilissügise. Grillimine tundus lustlikum, ei pidanud enam kastesel murul seisma ega muretsema, et mahapudenenud söetükike murutaimedele liiga teeks.

Kasvuhoonesse ehitas abikaasa ilusad jalgadega taimekastid, kus ema kasvatatud tomatitaimedest mitmevärvilise ja toreda saagi saime. Taimedele meeldis väga sooja põranda kohal kasvada. Ka oma kaktused tõin nn troopikamajja suvitama. Kuigi lund ja külma sel talvel väga polnudki, saime paaril korral jõulukaunistustes kasvumajas perega siiski kuuma kakaod nautida ning akendelt jäälilli imetleda.

Klinkersillutuskivide soojad värvitoonid püüavad pilku ka talvel.
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
© Evelyn Parv / Wienerberger AS
Peremees ja perenaine saavad sellise tööga ise hakkama küll!

Kevadel on plaan lõpetada parkimisala sillutis ja mõtted liiguvad ka sissesõidutee sillutamise suunas. Kuigi need on juba hoopis suuremas mastaabis ettevõtmised, tunneme ennast üpris enesekindalt, et ka need ise valmis teha!

Kohe on aasta täis saamas ning sillutatud pind on kenasti vastu pidanud ning kasvuhoonegi on kevade ootuses ja taimede jaoks valmis.

See oli huvitav ettevõtmine ning ka kevadist vihma trotsides on nüüd uhke tunne, et ise tehtud ja tulemus sai isegi esimese korra kohta on väga hea!

Mul on hea meel, et lisaks reklaamimisele olen nüüd ka ise meie toodete kasutaja. Tahan julgustada ka teisi, kel ettevõtlikust jagub, sest peremees ja perenaine saavad sellise tööga ise hakkama küll!

Uuri ja loe lisaks!

Penter klinkersillutuskivide paigaldusjuhend

Hästi ettevalmistatud aluspinnale on sillutustellist võimalik paigaldada väheste tööoperatsioonidega, kuid oluline on järgida teatud reegleid ja soovitusi.

Kaunis kiviplats koduõues

Sillutuskivide paigaldamisega koduaias saab hakkama ka peremees ise. Järgnevalt leiab selleks pisut õpetust.

Oma aed – isiklik nurgake nautimiseks ja lõõgastumiseks

Igapäevaelu kiire elutempo juures vajame kohta, kus puhata vaimu ja lõõgastada keha.

Klinkersillutuskivi – tükike loodusest

Klinkersillutuskivi on läbinisti looduslik ehitusmaterjal, mis sobib sillutiseks nii koduõue kui ka linnamaastikku.

0Tulemused

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!