Vastupidav ja stiilne väliköök peegeldab suvist meeleolu

Soojade ilmade saabudes on parim koht pere või sõpradega meeldiva aja veetmiseks väliköök või grillimiskoht. Hubases väliköögis valmivad toidud, toimuvad koosviibimised ja arenevad inimsuhted. Kauakestvuse ja hooajast sõltumatu silmailu tagab väliköögi asendamatu ehitusdetail – tellis, mis annab nii füüsilise vastupidavuse kui ka kunstilise väljendusvabaduse.

  • Tellis tagab isikupärase lahenduse
  • Väliköök
  • Tellismaterjal kui väliköögi A ja O
  • Kolde esine põrandakate
  • Asukoht ja tuleohutus
  • Spetsialistid hindavad ja kasutavad
  • Pottsepp Kerri Koppel ettevõttest Unibuild OÜ
  • Alan Ahven ettevõttest Kaminamees OÜ

Tellis tagab isikupärase lahenduse

Väliruumi või aeda kujundades saab üsna lihtsalt oma kodu ning eluruume laiendada ja luua paiga mõnusaks ajaveetmiseks! Soojad ilmad kutsuvad toast välja nagunii, kuid teinekord tahaks mitmed siseruumi mugavused endaga ühes võtta. Raamatulugemisest ja kodukontorist kuni uhkemate istumiste ning koosviibimisteni välja – oma koduõuel annab selleks kõige parema võimaluse koht, millest värske õhk ilma seda kõikuma löömata lihtsalt mõnusasti läbi ja mööda liigub.
Isikliku koduaia teeb veelgi omanäolisemaks sinna spetsiaalselt enda äranägemise järgi disainitud väliköök või muu ajaveetmiseks ehitatud nurgake, kuhu tuua soovi korral söögitegemiseks vajalikud tarbed. Nagu on omanäolised meie tubade kujundus ja mööblilahendused, nii saab see olla ka meid koduuksest mõnekümne sammu kaugusel ootava väliköögi või nurgakese puhul.

Väliköök koos suitsuahju ja grilli ning kaminaga. Kasutatud materjalid: Terca Orchidee Rose tellised. Meister: Sulev Kitsik.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Väliköök

Nagu mõiste „väliköök“ ise juba määratleb on tegemist välistingimustes kasutatava köögiga. Meie kliimat ja ka suvist muutlikku ilma arvesse võttes tundub mõistlik ehitada väliköök katuse ja põrandaga. Mugavust lisab ehk ka kokku pakitav klaassein.

Tulekolle on väliköögi süda ja sageli esmane kõige olulisem osa väliköögis. Enamasti on selleks kamin, mida kasutatakse grillimiseks aga vahel ka lihtsalt tule tegemiseks. Ideaalis kuuluvad köögi juurde ka pliit, suitsuahi ja kraanikauss, nõudlikumal kliendil ka leivaahi. Vee kasutamine muudab väliköögis toimetamise mugavaks, kuid ehituslikult on see lisa vaeva ja ressurssi nõudev, sest mõelda tuleb veesüsteemi talvisele tühjendamisele ja kanalisatsiooni lahendamisele. 

Esmalt tuleks pererahval selgitada välja oma soovid ning vaadata üle ka majanduslikud võimalused. Variante on erinevaid ning projekti maksumus sõltub pererahva vajadusest, ehitise eripärast ja massiivsusest. Tihti on soodsamaks võimaluseks nn valmislahendused, kuid isikupärase väliköögi saab siiski käsitsi laotud tulekolde ja spetsialisti loominguga. Igal juhul on pererahva vajadusi arvestav hästi läbimõeldud ja praktiliselt planeeritud ning kvaliteetselt ehitatud väliköök suvisel ajal kodu südameks ja leiab sageli kasutust ka külmemal perioodil.

Soovitame väliköögi planeerimisprotsessi kaasata asjatundlik pottsepp ning vajadusel ka arhitekt, kes annavad nõu elementide ratsionaalse paigutuse, materjalide valiku, ehitustehnilise ja esteetilise poole pealt.

Väliköök koos suitsuahju ja grilliga. Kasutatud materjalid: Terca Punane harjatud tellised. Meister: Agris Mühlberg.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Tellismaterjal kui väliköögi A ja O

Sõltumata koduomaniku konkreetsetest eelistustest välise katusealuse osas ei saa üle ega ümber tellistest, mis igale ehitisele tugevuse ja vastupidavuse annavad. Täisfunktsionaalse küpsetusahju või kaminaga köögist kuni lihtsama varjualuseni välja – kahtlemata peab see pikalt kestma, kuid seejuures ei tohiks tekkida paratamatuna näivaid kompromisse disaini või hoolduse osas. Tänapäeval kasutatavate telliste lai värvide, pinnaviimistluste ja mõõtude valik ei lase sellisel tundel tekkidagi. Tellised säilitavad aastate jooksul oma kauni välimuse, on ilmastikukindlad ja praktiliselt hooldusvabad. Kolde puhul on oluliseks kasuteguriks telliste suur soojussalvestusvõime ja turvalisus, sest väline tule- või küttekolde temperatuur ei tõuse häirivalt kõrgeks, kuid jahedamate ilmade korral soojendab mõnusalt. Ühtlasi võimaldab see roogade temperatuuri pikemalt säilitada. Samuti on tellistest tulekolded turvalised, kuna nende väline temperatuur ei tõuse häirivalt kõrgeks, kuid jahedamate ilmade korral soojendab mõnusalt. 

Oluline on pidada silmas, et materjalid valitakse alati vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige toote valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Näiteks Wienerbergeri telliste valikusse kuuluvad erinevad tellised, kuid välistingimustes kaminate, grillide ja suitsuahjude ehitamiseks sobivad ainult külmakindlad tellised nagu kõik väärikauktellised (VAT 65), kõik fassaadiauktellised (FAT 65), kõik käsivormitellised (KVT, WDF ja WF) ning täistelliste sortimendist ainult Safari vääriktäistellised (VTT 65) ja formaattäistellised (FTT 65). Oluline on juhinduda tootjapoolsetest soovitustest ning kasutada materjale sellele vastavalt.

Väliköök koos kamina ja pitsaahjuga. Kasutatud materjalid: Terca St. Pauls tellised ja Penter Terra kare sillutuskivid. Meister: Veikko Martin.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Koldeesine põrandakate

Vastupidava ja läbinisti loodusliku ehitusmaterjalina laienevad tellismaterjali kasutusvõimalused küttekollete piiridest põrandate ja kandvate konstruktsioonideni välja. Tahke kütusega köetava kütteseadme kolde suu ees peab olema kas mittepõlevast materjalist põrand või põleva põrandakatte puhul mittepõlev kate. Seetõttu sobivad väliköögi põranda ehitamiseks ka sillutuskivid. Klinkersillutuskivide tootmisel kasutatav tehnoloogia tagab nende happe-, soola- ja õlikindluse. Seetõttu on need praktiliselt hooldusvabad ning tänu omapärasele karedale pealispinnale on neil mugav ja ohutu kõndida. Klinkersillutuskivide värvused on võrreldes analoogsete toodetega mitu korda kestvamad. Kui värvitud toodetel kulub reeglina värv või pigmenteeritud tootel pleegib värv tuhmiks 3–5 aastaga, siis klinkersillutuskivi on kõrgel temperatuuril (u 1100 °C) põletamise tulemusel UV- ja kulumiskindel.

Väliköök koos kamina ja suitsuahjuga. Kasutatud materjalid: Terca Pastorale tellised. Meister: Alan Ahven.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Asukoht ja tuleohutus

Väliköögi rajamise planeerimisel on mõistlik võtta ühendust kohaliku omavalitsuse ehitusspetsialistiga ja kooskõlastada väliköögi asukoht krundil. Temaga koostöös on võimalik leida tellijale sobiv ja ehitusseadustikule vastav asukoht. Väliköögi tuleohutust arvesse võttes on asukoha määramisel olulisteks aspektideks selle kaugus teistest hoonetest ja metsast.

Ühtlasi aitab tema selgitada välja, kas väliköögi ehitis vajab ka ehitusluba või piisab ainult teatisest.

Spetsialistid hindavad ja kasutavad
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Spetsialistid hindavad ja kasutavad

Väliköökide ja sellesarnaste ehitiste puhul on paljud pottsepad harjunud eelistama just Wienerbergeri toodangut, tuues esile nende telliste vastupidavuse, põrandast laeni ulatuvad kasutusvõimalused ning järjest laieneva kuju- ja värvivaliku. Kvaliteetne töö on viinud ühtlasi suurema usalduseni, mistõttu ei karda Wienerberger vajaduse korral hinnatud pottseppadelt ka eksperthinnangut küsida. Wienerbergeri tellised on pottseppade kuldsete käte abiga andnud väga paljudele inimestele Eestis ühe olulise lisapõhjuse, miks soojade ilmadega rohkem aega väljas veeta.

Kuigi tänapäeval pakutakse ka valmis moodullahendusi, mis tihti on soodsamad käsitsi laotud tulekolletest, on mõistlik eelistada siiski eriala spetsialisti loomingut. Kuigi heade meistrite tööjärjekorrad on sageli pikad, siis tagavad mõningane ootamine ja kannatlikkus isikupäraselt omanäolise ja kvaliteetse lõpptulemuse.  

Pizzaahi ja pliit Oiu Sadama restoranis. Pizzaahi ja pliit on ehitatud vanadest tellistest ning sisemise osa ehitamiseks on kasutatud Aseris toodetud PTT65 Helepunane sile telliseid. Meister: Unibuild OÜ.
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
Pottsepp Kerri Koppel ettevõttest Unibuild OÜ

Ühe korraliku väliköögi ehitus sarnaneb mitmes mõttes elumaja ehitusega, võrdselt olulised on nii vundament, konstruktsioonid kui ka disain. Kuna väliköök on reeglina kahe seinaga, soovitan seda projekteerima hakates arvestada muu hulgas lükandseinte paigaldamise võimalusega, just tuulepidavuse vaatepunktist. Disaini osas on võimalusi rohkelt, nagu ka klientide soovides – seinad võib ehitada puidust või siis sarnaselt küttesüsteemile algusest lõpuni kivist. Paljudele klientidele on oluline eraldi uksega panipaik puude ladustamiseks või muude asjade hoidmiseks, mida on samuti võimalik teha. Mõned kliendid pöörduvad minu poole, konkreetne projekt näpus, teised aga küsivad rohkem nõu ja suuniseid. Väliköögi planeerimisel oleks alati hea juba projekteerimisjärgus pottsepaga ühendust võtta ja nõu pidada. Väliköögi ehitamisel peaks kindlasti kasutama ilmastikukindlaid fassaadi- või käsivormtelliseid. Lisaks sellele on mõlemat tüüpi telliste valik nii kuju kui ka värvide osas väga lai, mistõttu kasutangi enamasti Wienerbergeri tooteid.

Väliköök koos kamina ja suitsuahjuga. Kasutatud materjalid: Terca Pastorale tellised. Meister: Alan Ahven.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Alan Ahven ettevõttest Kaminamees OÜ

Väliköögi planeerimisel on esmalt oluline tuleohutus ja kooskõla ehitusseadusega. Juriidiline pool peab olema korras ning asi omanikule ja naabritele ohutu. Alustada tuleks eskiisi koostamisest, mille peaks üle vaatama kohaliku omavalitsuse ehitusspetsialist. Siis on näha, kas on vaja ehitusluba või piisab ehitusteatisest. Väliköögi puhul on võimalikud nii soodsamad kui ka väga kallid lahendused. Klient peab oma eesmärgid läbi mõtlema, samas on võimalik teha planeerimise käigus korrektuure. Vahel eelistatakse ka ilma küttesüsteemita istumisnurka, kuid tihti ikkagi koos kamina, suitsuahju, leivaahju või pliidiga. Telliste kasuks räägib vastupidavus ja valikus olevad külmakindlad tooted, mis on väliköögi puhul väga olulised. Loomulikult läheb ka värvivalik ainult paremaks, mis võimaldab ehitada väga omanäolise köögi ja kombineerida erinevaid värvitoone. Wienerbergeri kividel on palju eri sorte ja otstarbeid ning kasutan neid tihti ka teistel sisetöödel. Huvitavaid lahendusi saab näiteks antiiktellist meenutavast käsitöövormtellisest.

Uuri ja loe lisaks!

Tellistest korstna ehitamine

Tellistest ehitatud küttekolded ja nende korstnad on pikaajalise kasutamise traditsiooniga ja ka Eestis läbi aegade väga populaarsed olnud.

Küttekollete ehitus usaldage asjatundjatele

Ahjude, kaminate ja teiste küttekollete planeerimine ja ehitamine on spetsialisti töö ning seetõttu on oluline leida usaldusväärne ja kogemustega meister.

Telliste kasutamise juhend formaatide alusel

Oluline on valida tellis vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Järgnevalt lehelt leiate juhendi Terca keraamiliste telliste kasutamisest erinevate formaatide kaupa.

Oma aed – isiklik nurgake nautimiseks ja lõõgastumiseks

Igapäevaelu kiire elutempo juures vajame kohta, kus puhata vaimu ja lõõgastada keha.

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!