Küttekollete ehitus usaldage asjatundjatele

Ahjude, kaminate ja teiste küttekollete planeerimine ja ehitamine on spetsialisti töö ning seetõttu on oluline leida usaldusväärne ja kogemustega meister.

 • Müüritud küttekollete eelised
 • Küttekolle on kodu sisustuselement
 • Sisekujundaja, ahjumeistri ja päästeameti koostöö
 • Küttekolle vajab sissetöötamist
 • Õige materjali valik määrab kestvuse ja ilu

Müüritud küttekollete eelised

Materjalide valik küttekollete ehitamiseks on lai. Telliste kasutamisest  müüritud kaminate, ahjude, pliitide, soemüüride ja ka telliskorstnate ehitamisel on aegade jooksul kogunenud häid kogemusi.
Tellis on looduslik ehitusmaterjal, mille eeliseks on unikaalne välimus, põlisus, turvalisus ja säästlikkus. Tellistest ehitatud tulekoldel on head soojust salvestavad omadused, mistõttu püsivad ruumid kaua soojad ning kütmiseks kuluv energia on optimaalne.
Tellistest küttekolde hea soojasalvestusvõime on tingitud peale materjali omaduste ka konstruktsiooni kogumassist. Massiivsena laotud tulekolle kogub energiat ja ühtlustab eluaseme soojusbilanssi isegi kütmata. Tellistest ehitatud ahi, kamin, pliit ja soemüür kiirgab sooja ühtlaselt ja pika aja jooksul. Samuti on selline küttekolle turvaline, kuna temperatuur ei tõuse häirivalt kõrgeks ka pika kütmisperioodi jooksul. 

Ahi on ehitatud vanadest tellistest ning sisemise osa ehitamiseks on kasutatud Aseris toodetud PTT65 Helepunane sile telliseid. Meister: Unibuild OÜ.
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
Kamin ja ahi on väga olulised sisustuselemendid ning kaasaegsed materjalid võimaldavad luua interjööri sobivaid ja omanäolisi küttekoldeid.

Terca keraamiliste telliste tootevalik pakub väga laia värvigamma, pinnaviimistluste ja mõõtudega telliseid, mis sobivad ahjude, kaminate, pliitide, soemüüride, lesode ja korstnate ehitamiseks. Tootevalikust leiavad sobiva nii modernse, klassikalise kui ka looduslähedasema maitsega inimesed.

Kütteseadmete põhiosa müürimiseks sobivad:

 • kõik vääriktäistellised ehk VTT tellised (250x120x65 mm);
 • pottsepatäistellised ehk PTT tellised (250x120x65 mm);
 • kõik formaattäistellised ehk FTT tellised (250x85x65 mm).  

Käsivormitelliste perekonda kuuluvad erinevate formaatidega tellised sobivad pigem küttekolde välisvoodri ehitamiseks:

 • kõik käsivormitellised ehk KVT tellised (215x103x65 mm);
 • kõik WDF formaadiga tellised (210x100x65 mm);
 • kõik WF formaadiga tellised (210x100x50 mm).  

Lisaks võib ahjude ja kaminate välisvoodri ehitamiseks kasutada ka fassaadiauktelliseid ehk FAT telliseid, mille mõõtmed on 250x85x65 mm.

Kolle ja tulega kokkupuutuvad pinnad müüritakse tulekindlatest, näiteks šamott-tellistest. Kuid näiteks kaminakolletes, kus temperatuur ei tõuse eriti kõrgele, võib kasutada ka põletatud täistelliseid, mis on müüritud tule suhtes lapiti.

Tellis annab omanikule, arhitektile ja ahjumeistrile piiramatud võimalused isikupärasteks lahendusteks. Lisaks puhta vuugiga laotud kolletele saab kasutada krohvitud, segukihiga võõbatud ja värvitud lahendusi ning tulemus on alati ilus ja omanäoline.

Suur ahi Piip ja Tuut kohvikus. Ahju ehitamiseks on kasutatud Aseris toodetud PTT Helepunane Sile täistelliseid. Pottsepp / ahjumeister: Kerri Koppel.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Sisekujundaja, ahjumeistri ja päästeameti koostöö

Uue maja ehitamise planeerimine või vana renoveerimine algab küttesüsteemi valikust. Kui otsustatakse puukütte kasuks, saab majapidamine tõrgeteta toimida vaid juhul, kui küttekolle on ehitatud kvaliteetsetest materjalidest, hästi ja nõuetele vastavalt. Seetõttu on oluline kaasata planeerimisprotsessi lisaks arhitektidele ka kutsetunnistust omav ja kogemustega pottsepp. Tema oskab projekteerida ja arvestada välja ahju optimaalse paigutuse erinevate eluruumide suhtes, soojamüüri suuruse ning korstna asukoha.

"Meie lemmik-kliendid on inimesed, kes võtavad ühendust uue või taastatava elamu projekteerimise algfaasis. Nii on võimalik koostöös arhitekti, sisekujundaja ja tellijaga leida sobivaim lahendus. Pahatihti pöördutakse meie poole aga alles siis, kui maja on juba peaaegu valmis ja ainult ahi on veel puudu! Sellistel puhkudel võib saada probleemiks korstna ja põrandate mittesobivus soovitud küttekeha valmistamiseks," kommenteerib Unibuild OÜ omanik Kerri Koppel. Ta tunnistab, et viimastel aastatel on koos energia hinna tõusuga kasvanud tellijate nõudmised küttekehadele. Ta lisab: "Kui varem pidi kolle pakkuma lisaks põhiküttele –, näiteks erinevad soojuspumbad – ainult emotsionaalset efekti, siis nüüd eeldatakse, et kolle pakuks ka pikaajalist soojasalvestust. Oma praktikas oleme kogenud, et massiivne tellisahi suudab hoida ühtlast ja mõnusat toasooja ca 150m2-sel pinnal."

Planeerimine ning küttekolde ja -süsteemi ehitus ei ole lihtne, sest meister peab tagama, et see soojeneks ühtlaselt ning hoiaks sooja kaua, ei ajaks sisse suitsu ega vingu, oleks meeldiva välimusega, pika kasutuseaga ning kõige selle juures võtaks ka vähe puid. Lisaks uue hoone küttekolde planeerimisele ja ehitamisele on kvaliteetset tööd tegeva pottseppa abi vaja juba olemasolevatesse ruumidesse uute küttekollete ehitamiseks, samuti küttekollete remondiks.

Õhkküttekamina ehitamiseks on kasutatud Kastanjebruin telliseid ning kolde sisemises osas PTT65 Helepunane sile telliseid. Meister: Kerri Koppel. (Unibuild OÜ).
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
Headel meistritel on tööde järjekorrad sageli pikad

"Ikka on kliente, kes soovivad, et ehitustöödega alustataks juba järgmisel nädalal. Küttekolde ehitamist peaks siiski pikemalt ette planeerima, sest heade meistrite järjekorrad on pikad ja töid teostatakse üldiselt graafikupõhiselt. Loomulikult on kiiret lahendust nõudvaid juhtumeid, mis enamasti kokkuleppe põhiselt lahendused leiavad. Uue kolde ehitamist tuleks aga pikemalt ette planeerida, sest kõige parema tulemuse saabki siis, kui klient valib varakult meistri välja, tutvub tema töödega, siis lepitakse kokku detailides ja planeeritakse tööde teostamiseks sobiv aeg," räägib 11 aastat pottsepana töötanud Alan Ahven ettevõttest Kaminamees OÜ.

Tellis on vastupidav ja läbinisti looduslik ehitusmaterjal, mistõttu sobib see igati ka välitingimustes kasutatavate kollete ja küpsetuskomplekside ehitamiseks. Keraamilistest tellistest tulekolde saab ehitada just enda ootusi ja vajadusi arvestades.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Küttekolle vajab sissetöötamist

Kui küttekolle on valmis, ei tohi koheselt kütmisega alustada. Sel tuleb lasta õhu käes kuivada umbes kaks nädalat, hoides täiesti avatuna ka lõõre ja uksi. Kerri Koppel kommenteerib: "Esimese proovi tule teeme harilikult koos tellijaga kohe kui ahi valmis. Tänapäevastel küttekolletel kuudepikkust kuivatamist enam vaja ei ole. Kuivamine sõltub pigem kollet ümbritsevast niiskusest ja temperatuurist. Kui toas on alla 10 kraadi sooja ja lagi tilgub, siis ega ahigi ära kuiva. Kütmist võiks alustada väikeste kogustega, mida iga päev järjest suurendada. Ka ahju sissekütmisel tuleks puid põletada intensiivselt, et liigse vinnutamisega tahmamist ei tekiks. Koos dokumentatsiooni üleandmisega, milleks on ahjupass ja kütmisjuhend, anname kliendile ka esmast juhendamist, kuidas ahju kütta. Ahjupassis on kirjas ööpäevased puude kogused, mis võib koldes ära põletada. Oleme kogenud, et hoonete vastuvõtmisel esitatud korrektne ahjupass koos jooniste või fotodega on päästeametile igati meelepärane olnud."

Ahjupass on väga oluline dokument, kus on kirjas kolde ehitanud meistri nimi koos kutsetunnistuse numbriga. Samuti kolde ehitamise aeg, asukoht ja köetava ruumi pindala, kolde võimsus ja ühekordsel kütmisel maksimaalselt lubatud kütuse kogus ning korstnasse väljuva heitgaasi temperatuur ja palju muud olulist. Ühtlasi annab ahjupass kliendile kahe-aastase garantii, kui peaks juhtuma, et hiljuti ehitatud koldel peaksid ilmnema vead.

Lisaks ahjupassile on kohustatud pottsepp andma kliendile kütmisjuhendi, milles on selgitatud, kuidas ja millega kütta, mida on ahju kasutamisel tarvis jälgida, kuidas ja kui tihti on vaja antud ahju, kaminat või pliiti hooldada, millal peaks kutsuma korstnapühkija ja muudki olulised nõuanded. Kui klient neid juhiseid järgib, siis kestab tellistest ehitatud ahi aastakümneid ega vaja enamasti suuremat hooldust.

Tellistest ehitatud ahjul on head soojust salvestavad omadused, mistõttu püsivad ruumid kaua soojad ning kütmiseks kuluv energia on optimaalne.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Õige materjali valik määrab kestvuse ja ilu

Kamin ja ahi on väga olulised sisustuselemendid ning kaasaegsed materjalid võimaldavad luua interjööri sobivaid ja omanäolisi küttekoldeid.

Tooraine hoolika valiku ja töötlemise ning uusimate tootmissüsteemide abil valmivad  keraamilised ehitusmaterjalid, mis ei kaota aastate jooksul oma kaunist välimust ja toovad oma ajatu ilmega rõõmu veel tulevastele põlvedelegi, sest tellised on erakordselt vastupidavad ning seetõttu on nende kasutusiga praktiliselt lõpmatu. 

Terca telliste valik on väga lai alustades keraamilistest ja klinkertellistest ning nende erinevatest formaatidest, rääkimata siis veel erinevatest värvustest ja pinnaviimistlustest.

Oluline on valida materjal vastavalt kasutusalale ning sama kehtib ka telliste puhul, sest õige materjali valik määrab kestvuse ja toimivuse. Seetõttu soovitame tutvuda meie kodulehel asuva „Telliste kasutamise juhend formaatide alusel“ (leitav ka Terca täistelliste kollektsioon ja kasutamine ja Terca fassaaditelliste kollektsioon ja kasutamine kataloogides (saadaval ka ehitusmaterjalide kauplustes)) või konsulteerida meie tehnilise nõustajaga telefonil 618 1902. Parima ülevaate saamiseks ootame Teid meie Tallinna näidistesaali, aadressil Peterburi tee 46!

Uuri ja loe lisaks!

Keraamilistest tellistest laotud ahjude, kaminate ja pliitide eelised

Telliste kasutamisest müüritud kaminate, ahjude, pliitide, soemüüride ja ka telliskorstnate ehitamisel on aegade jooksul kogunenud häid kogemusi, mida nii ahjumeistrid kui tellijad juba teavad ja tunnevad.

Tellistest korstna ehitamine

Tellistest ehitatud küttekolded ja nende korstnad on pikaajalise kasutamise traditsiooniga ja ka Eestis läbi aegade väga populaarsed olnud.

Väliköök – kodu suvine süda

Soojade ilmade saabudes on parim koht pere või sõpradega meeldiva aja veetmiseks grillimiskoht või väliköök.

Telliste kasutamise juhend formaatide alusel

Oluline on valida tellis vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Järgnevalt lehelt leiate juhendi Terca keraamiliste telliste kasutamisest erinevate formaatide kaupa.

Tallinna kontori näidistesaal
© Wienerberger AS
0Tulemused

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!