Tellistest korstna ehitamine

Tellistest ehitatud küttekolded ja nende korstnad on läbi aegade väga populaarsed olnud.

  • Telliskorsten säilitab oma turu positsiooni ka tänapäeval
  • Sobivad materjalid
  • Tellistest korstna eelised

Telliskorsten säilitab oma turu positsiooni ka tänapäeval

Alles hiljaaegu ehitati korstnad eranditult tellistest nagu ka suur osa kaminaid, pliite ja ahjusid. Korstnasüsteemid hakkasid turgu vallutama 1990.-ndatel aastatel ning kuni 2000.-ndate aastateni oli ülemineku kasv suur ja turule lisandus hulgaliselt elementidest koosnevaid korstnaid ja tulekoldeid ning nende valmislahendusi.
Valikute mitmekesisusest hoolimata on tellistest korsten turul oma positsiooni säilitanud. Üha  sagedamini on ökoloogilised väärtused ehitajale materjalide valimisel kriteeriumiks kujunemas ja siinkohal õigustab telliskorsten ennast täielikult. 
Wienerbergeri Terca keraamilised tellised on läbinisti looduslikud savitooted, mis vastavad kõikidele loodussõbraliku ehituse nõuetele paremini kui ükski teine ehitusmaterjal. Tellis on vastupidav looduslik materjal, soe ning inimsõbralik ning tänu meie tootevalikusse kuuluvate telliste erinevatele värvidele ja pinnaviimistlustele on kujundusvõimalused väga laiad.

Mitteköetavasse ruumi nagu külm pööning ja korstnapits (korstna osa, mis ulatub katusest välja) jäävate korstna seinte müürimiseks kasutatakse külma- ja ilmastikukindlaid telliseid.
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
Sobivad materjalid

Korstnat laotakse tulepüsivatest materjalidest, et lõõrid taluksid suitsu poolt tekitatavat korrosiooni, küttekolde kasutamisel tekkivat kõrget temperatuuri ja selle vaheldumist, kui ka ilmastikust põhjustatud mõjutusi.

Köetavasse ruumi jääv korstna osa ehk korstna jalg siseruumis laotakse põletatud täis- või auktellisest. Terca telliste valikust sobivad selle osa ehitamiseks:

  • kõik vääriktäistellised ehk VTT tellised (250x120x65mm);
  • kõik väärikauktellised ehk VAT tellised (250x120x65mm);
  • pottsepatäistellis ehk PTT tellis (250x120x65mm).

Kohtades, kus korsten puutub kokku tuleohtlike materjalidega, nagu puidust laest läbiminek, kasutatakse isoleerimiseks tavaliselt mineraalvilla.
Mitteköetavasse ruumi nagu külm pööning ja korstnapits (korstna osa, mis ulatub katusest välja) jäävate korstna seinte müürimiseks kasutatakse külma- ja ilmastikukindlaid telliseid:

  • kõik väärikauktelliseid ehk VAT tellised (250x120x65mm);
  • kõik käsivormitellised ehk KVT tellised (215x103x65mm);
  • VTT Safari täistellised (250x120x65mm).

Deformatsioonid korstna välisosas on väikesed aga oht külmakahjustusteks on suurem, sellepärast ongi oluline kasutada korstnapitsi müürimisel tugevamat segu (M100/600) ja külmakindlaid telliseid.

Korstnaots kaetakse pleki- või betoonkraega ja sellele võidakse paigutada veel ka sademekate (korstna müts). Sellega kaitstakse korstnapitsi ilmastikutingimuste eest ja hoitakse lõõrid kuivana. Sademekate peab kindlasti olema avatav ja/või eemaldatav, et korstnapühkijal oleks hea ligipääs suitsulõõridele ja ta pääseks korstent pühkima.

Juhul, kui korsten ehitatakse sisekestaga, näiteks keraamilisest materjalist või metallist, võib kogu korstna ulatuses kasutada ka õhemaid telliseid nagu fassaadiauktellised ehk FAT65 telliseid (250x85x65mm) ja MRT60 telliseid (285x85x60). Oluline on teada, et sisekesta ja tellismüüritise vahele jäetakse õhkvahe.

Tuleohutusnõuetega tuleb hoolikalt tutvuda enne telliskorstna ehitamise alustamist ja on oluline teha koostööd kogenud ja kutsetunnistust omava pottsepaga. 

Kamina, ahju ja leso ehitamiseks on kasutatud Aseris toodetud Punane sile telliseid. Meister: Jaan Pääso.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Tellistest korstna eelised

Telliskorstna üheks oluliseks eeliseks võrreldes moodulkorstnaga, on tema suur soojusmahtuvus. See tähendab seda, et tellistest korsten tegutseb ka soojusallikana, mis tänu oma massiivsusele talletab hästi soojust ja annab seda edasi eluruumi. See omakorda võimaldab küttekulude pealt kokku hoida, sest väheneb kütmise sagedus.

Tellistest korsten on tulekindel ja -ohutu, sest tellised ei põle ning telliste pinnatemperatuur korstna välisseinas ei tõuse ohtlikult kõrgeks. Korstna välispinna temperatuur siseruumis, kus on võimalik kokkupuude inimestega või kergelt süttivate materjalidega, ei tohi tõusta üle 80°C.

Telliskorsten loob hoones parima mikrokliima jaotades salvestatud sooja ühtlaselt.

Tellistest korsten on isikupärane ja see sobib erinevatesse lahendustesse ja keskkondadesse. Lisaks telliste erineva värvi ja pinnaviimistlusega puhta vuugiga lahendustele võib telliskorstna välispinna ka krohvida, võõbata segukihiga või värvida.

Uuri ja loe lisaks!

Oluline on valida tellis vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Järgnevalt lehelt leiate juhendi Terca keraamiliste telliste kasutamisest erinevate formaatide kaupa.

Tallinna kontori näidistesaal

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal! 

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!

Wienerbergeri keraamilised ehitusmaterjale on võimalik osta ja tellida erinevatest ehitusmaterjalide kauplustest! Vali sobiv edasimüüja piirkonna alusel ja peagi võib ehitus alata! 

0Tulemused