Tellistest korstna ehitamine

Tellistest ehitatud küttekolded ja nende korstnad on pikaajalise kasutamise traditsiooniga ja ka Eestis läbi aegade väga populaarsed olnud.

  • Telliskorsten säilitab oma turu positsiooni ka tänapäeval
  • Sobivad materjalid
  • Telliskorstna eelised

Telliskorsten säilitab oma turu positsiooni ka tänapäeval

Alles hiljaaegu ehitati korstnad eranditult tellistest nagu ka suur osa kaminaid, pliite ja ahjusid. Korstnasüsteemid hakkasid turgu vallutama 1990.-ndatel aastatel ning kuni 2000.-ndate aastateni oli ülemineku kasv suur ja turule lisandus hulgaliselt elementidest koosnevaid korstnaid ja tulekoldeid ning nende valmislahendusi.
Valikute mitmekesisusest hoolimata on tellistest korsten turul oma positsiooni säilitanud. Üha  sagedamini on ökoloogilised väärtused ehitajale materjalide valimisel kriteeriumiks kujunemas ja siinkohal õigustab telliskorsten ennast täielikult. 
Wienerbergeri Terca keraamilised tellised on läbinisti looduslikud savitooted, mis vastavad kõikidele loodussõbraliku ehituse nõuetele paremini kui ükski teine ehitusmaterjal. Tellis on vastupidav looduslik materjal, soe ning inimsõbralik ning tänu meie tootevalikusse kuuluvate telliste erinevatele värvidele ja pinnaviimistlustele on kujundusvõimalused väga laiad.

Mitteköetavasse ruumi nagu külm pööning ja korstnapits (korstna osa, mis ulatub katusest välja) jäävate korstna seinte müürimiseks kasutatakse külma- ja ilmastikukindlaid telliseid.
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
© Unibuild OÜ / Wienerberger AS
Sobivad materjalid

Korstnat laotakse tulepüsivatest materjalidest, et lõõrid taluksid suitsu poolt tekitatavat korrosiooni, küttekolde kasutamisel tekkivat kõrget temperatuuri ja selle vaheldumist, kui ka ilmastikust põhjustatud mõjutusi.

Köetavasse ruumi jääv korstna osa ehk korstna jalg siseruumis laotakse põletatud täis- või auktellisest. Terca telliste valikust sobivad selle osa ehitamiseks:

  • kõik vääriktäistellised ehk VTT tellised (250x120x65mm);
  • kõik väärikauktellised ehk VAT tellised (250x120x65mm);
  • pottsepatäistellis ehk PTT tellis (250x120x65mm).

Kohtades, kus korsten puutub kokku tuleohtlike materjalidega, nagu puidust laest läbiminek, kasutatakse isoleerimiseks tavaliselt mineraalvilla.
Mitteköetavasse ruumi nagu külm pööning ja korstnapits (korstna osa, mis ulatub katusest välja) jäävate korstna seinte müürimiseks kasutatakse külma- ja ilmastikukindlaid telliseid:

  • kõik väärikauktelliseid ehk VAT tellised (250x120x65mm);
  • kõik käsivormitellised ehk KVT tellised (215x103x65mm);
  • VTT Safari täistellised (250x120x65mm).

Deformatsioonid korstna välisosas on väikesed aga oht külmakahjustusteks on suurem, sellepärast ongi oluline kasutada korstnapitsi müürimisel tugevamat segu (M100/600) ja külmakindlaid telliseid.

Korstnaots kaetakse pleki- või betoonkraega ja sellele võidakse paigutada veel ka sademekate (korstna müts). Sellega kaitstakse korstnapitsi ilmastikutingimuste eest ja hoitakse lõõrid kuivana. Sademekate peab kindlasti olema avatav ja/või eemaldatav, et korstnapühkijal oleks hea ligipääs suitsulõõridele ja ta pääseks korstent pühkima.

Juhul, kui korsten ehitatakse sisekestaga, näiteks, keraamilisest materjalist või metallist, võib kasutada ka õhemaid fassaadiauktelliseid ehk FAT65 telliseid (250x85x65mm) kogu korstna ulatuses. Sisekesta ja tellismüüritise vahele jäetakse õhkvahe.

Tuleohutusnõuetega tuleb hoolikalt tutvuda enne telliskorstna ehitamise alustamist ning on oluline teha koostööd kogenud ja kutsetunnistust omava pottsepaga. 

Kamina, ahju ja leso ehitamiseks on kasutatud Aseris toodetud Punane sile telliseid. Meister: Jaan Pääso.
© Wienerberger AS
© Wienerberger AS
Telliskorstna eelised

Üks telliskorstna eelistest, võrreldes moodulkorstnaga, on tema suur soojusmahtuvus. See tähendab seda, et telliskorsten tegutseb ka soojusallikana, mis tänu oma massiivsusele talletab hästi soojust ja annab seda edasi eluruumi. See omakorda võimaldab küttekulude pealt kokku hoida, sest väheneb kütmise sagedus.

Tellistest korsten on tulekindel ja -ohutu, kuna tellised ei põle ning telliste pinnatemperatuur korstna välisseinas ei tõuse ohtlikult kõrgeks. Korstna välispinna temperatuur siseruumis, kus on võimalik kokkupuude inimestega või kergelt süttivate materjalidega, ei tohi tõusta üle 80°C.

Telliskorsten loob hoones parima mikrokliima jaotades ühtlaselt salvestatud sooja.

Telliskorsten on isikupärane ning sobib pea kõikjale. Lisaks erinevat värvi  ja kuju puhta vuugiga lahendusele võib telliskorstna välispinna edukalt krohvida, võõbata segukihiga või värvida.

Uuri ja loe lisaks!

Oluline on valida tellis vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Järgnevalt lehelt leiate juhendi Terca keraamiliste telliste kasutamisest erinevate formaatide kaupa.

0Tulemused