Keraamilistest tellistest laotud ahjude, kaminate ja pliitide eelised

Küttekolle on kodu süda ning elav tuli ahjus ja kaminas võlub inimesi ning loob koju hubasust. Võimaluste ja materjalide valik küttekollete ehitamiseks on tänapäeval lai. Telliste kasutamisest müüritud kaminate, ahjude, pliitide, soemüüride ja ka telliskorstnate ehitamisel on aegade jooksul kogunenud häid kogemusi, mida nii ahjumeistrid kui tellijad juba teavad ja tunnevad.

  • Küttekolle on kodu süda!
  • Küttekolded lisavad hubasust
  • Isikupärasus ja sobivus arhitektuuriga
  • Hea soojussalvestamine ja ühtlane “soojajagamine”

Küttekolle on kodu süda!

Tellis on looduslik ja ökoloogiline ehitusmaterjal, mille eeliseks on unikaalne välimus, põlisus, turvalisus ja säästlikkus ning keraamilistest tellistest ehitatud kolle on keskkonnasõbralik soojusallikas.

Küttekolded lisavad hubasust

Soojus ja kodusoojus

Kamin ja ahi on väga olulised sisustuselemendid ning kaasaegsed materjalid võimaldavad luua interjööri sobivaid ja omanäolisi küttekoldeid. Küttekolded loovad hubasust, soojust ning mõnusat meeleolu, siluvad temperatuuride kõikumisi ning hoiavad ruumis niiskustasakaalu. Tooraine hoolika valiku ja töötlemise ning uusimate tootmissüsteemide abil valmivad keraamilised ehitusmaterjalid, mis ei kaota aastate jooksul oma kaunist välimust ja toovad oma ajatu ilmega rõõmu veel tulevastele põlvedelegi, sest tellised on erakordselt vastupidavad ning seetõttu on nende kasutusiga praktiliselt lõpmatu.

Isikupärasus ja sobivus arhitektuuriga

Tellistest küttekolde võib ehitada just enda ootusi ja vajadusi arvestades. Terca keraamiliste telliste tootevalik pakub väga laia värvigamma, pinnaviimistluste ja mõõtudega telliseid, mis sobivad ahjude, kaminate, pliitide, soemüüride, lesode ja korstnate ehitamiseks. Nii on võimalik ehitada ainulaadne küttekolle, mida valmistoodang alati ei võimalda.Lisaks puhta vuugiga laotud kolletele saab kasutada krohvitud, segukihiga võõbatud ja värvitud ning kombineeritud materjalidega lahendusi ning tulemus on alati ilus ja omanäoline.

Soojussalvestiga küttekolle on üks osa eramaja säästlikust kütmisest. Tellistest ehitatud küttekolded salvestavad soojust ning hoiavad seega kokku energiakulutusi.  Soojustsalvestav kamin töötab ka kodu lisa- ning asesoojussüsteemina.

Hea soojussalvestamine ja ühtlane “soojajagamine”

Tellistest ehitatud tulekoldel on head soojust salvestavad omadused, mistõttu püsivad ruumid kaua soojad ning kütmiseks kuluv energia on optimaalne. Tellistest küttekolde hea soojasalvestusvõime on tingitud peale materjali omaduste ka konstruktsiooni kogumassist. Suure salvestusmahuga laotud tulekolle kogub energiat ja ühtlustab eluaseme soojusbilanssi isegi kütmata. Suhteliselt madala pinnatemperatuuri tõttu annab tellistest ehitatud ahi, kamin, pliit ja soemüür sooja aeglaselt ja kaua. See teeb tellistest müüritud ahju, kamina ja pliidi säästlikuks soojusallikaks. Samuti on selline küttekolle turvaline, kuna temperatuur ei tõuse häirivalt kõrgeks ka pika kütmisperioodi jooksul.

Tellis kannatab kõrgeid temperatuure. Laotud telliskoldes on võimalik saavutada puhta põlemise eelduseks olev kõrge temperatuur, isegi kuni 800-900ºC. Kuna puidu põlemisel eralduvad gaasid põlevad lõpuni, on lõõri juhitavate põlemisgaaside temperatuur suhteliselt madal ja tulekolde kasutegur seega kõrge, ulatades 85-90%-ni. 

Uuri ja loe lisaks!

Tellistest ehitatud küttekolded ja nende korstnad on pikaajalise kasutamise traditsiooniga ja ka Eestis läbi aegade väga populaarsed olnud.

Oluline on valida tellis vastavalt kasutusalale ja otstarbele, sest õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Järgnevalt lehelt leiate juhendi Terca keraamiliste telliste kasutamisest erinevate formaatide kaupa.

0Tulemused