Katus või fassaad?

Mõlemad, sest lisaks uute katuse ehitamisele ja vana renoveerimisele sobivad Wienerbergeri keraamilised katusekivid ka fassaadi katmiseks.

 • Keraamilised katusekivid on aastatuhandeid kasutatud katusekattematerjal, mis on jätkuvalt populaarsed ka tänapäeval.
 • Katus ja/või fassaad
 • Ökonoomsus ja vastutustundlikkus, keskkonnasõbralikkus ja kvaliteet
 • Katus ja fassaad olgu vettpidavad ja hea väljanägemisega
 • Keraamilise katusekivi ainulaadsed omadused
 • Miks ehitada katus ja/või fassaad keraamilistest katusekividest?

Keraamilised katusekivid on aastatuhandeid kasutatud ehitusmaterjal, mis on jätkuvalt populaarne ka tänapäeval.

Keraamilised katusekivid on aastatuhandeid kasutatud katusekattematerjal, mis on kaitsnud ehitisi muutuvate ilmastikuolude eest ning on olnud ajalooliselt tähtis materjal tulekahjude leviku piiramiseks linnades.
Tänapäeval on katusekividel oluline osa mugava elukeskkonna loomisel. Massiivse materjalina tasakaalustavad katusekivid katusetarindi soojustasakaalu temperatuuride vahetumisel päeval ja öösel ning tagavad ka hea müraisolatsiooni sademete korral. Oma kaalu tõttu vajutab katusekividest katus hoone tihedalt kokku ja püsib katusel vähese kinnitusega isegi suurte tormituultega.
Wienerberger AS pakub Koramic ja Tondach kaubamärkide all väga suurt valikut keraamilisi katusekive, mis valmivad Tšehhi, Poola, Saksa, Prantsuse ja Hollandi tehastes.
Keraamilisi katusekive toodetakse mitmesuguse kuju, suuruse, värvi ja erineva pinnatöötlusega. See loob laialdased võimalused omanäolisteks kujundusteks – eriti kui materjali kasutatakse nii katusel kui ka seinas. Katusekivide valikus on mudeleid, mida võib kasutada katustel kaldega alates 12º kuni vertikaalsete seinapindadeni välja. Samuti on katusekive, millega on võimalik katta kumeraid, koonuselisi ning ka sujuvalt voolavaid pindu. Erinevate mõõtudega katusekivide hulgast leiab sobiva iga suuruse ja keerukusega katusele.

Katus või fassad?
Katus ja/või fassaad

Huvitav suundumus arhitektuuris, mis tasapisi ka Eestis populaarsust kogub, on katusekivide kasutamine hoone fassaadil. Modernse minimalistliku ilme saavutamiseks liigutakse katuselt sujuvalt üle fassaadile, kasutades seal sama materjali – katusekivi. Sellist lahendust nimetatakse monokatteks. Mitmetel mudelitel on sujuvaks üleminekuks olemas spetsiaalselt selle jaoks väljatöötatud erikivid ning ka fassaadinurkade ja aknapõskede vormistamiseks eraldi kivid. Katuse kui terviku toimimise ja püsivuse tagavad lisaks ka spetsiaalsed keraamilised lisakivid nagu tuulutuskivid, läbiviigukivid jt.

Keraamilised katusekivid tagavad fassaadi ehitamisel atraktiivsema hinna ja kõrge kvaliteedi suhte, kuna viimistletud seina ruutmeetri hind muutub katusekivide suuremate mõõtmetega mudelite kasutamisel soodsamaks. 

Hoone katus ja fassaad on ehitatud Koramic keraamilistest katusekividest Pottelberg 301 Antiik Angoob. Arhitektid: Tauno Aadma, Laur Pihel. Foto: Laur Pihel.
© Laur Pihel / Wienerberger AS
© Laur Pihel / Wienerberger AS
Ökonoomsus ja vastutustundlikkus, keskkonnasõbralikkus ja kvaliteet

Oleme oma arengus jõudnud punkti, kus hakatakse üha enam väärtustama ehedust, looduslikkust, keskkonnasõbralikkust ja muidugi kvaliteeti ning kestvust. Meil on Wienerbergeris hea meel, et see on saamas üha enam märgatavaks ka arhitektuuris ja ehituses ning keraamilised tellised ja katusekivid on maailma vanimate ehitusmaterjalidena jätkuvalt populaarsed.

Seoses tööjõukulude kiire kasvuga, aga ka ostujõu kasvule, oleme jõudnud punkti, kus odavamate ja vähem kestvate materjalide kasutamine ehituses ei ole majanduslikult mõistlik.

Ökonoomsus ja vastutustundlikkus on järjest olulisemad ka arhitektuuris ja ehituses, kuid vahel kiputakse siiski unustama ära asjaolu, et soodsam ja mõistlikum on valida ehitusmaterjal, mis kestab kauem ja alati mitte see, mis esmapilgul vähem maksab. Sellisel juhul jääb tähelepanuta asjaolu, et materjal vajab hilisemat hooldust, mis tähendab sageli suuri hooldus- ja remondikulusid, milleks kuluv raha võib ületada kiiresti ostuhetkel säästetud summat. Inimesed, kes arvutavad välja pika aja jooksul tekkivad kulud, valivad kvaliteedi ja püsiva töövalmiduse. See peab kõikide keraamiliste ehitusmaterjalide puhul väga hästi paika. 

Fassaadikattematerjalina on keraamiline katusekivi soodne, hooldusvaba ja pika elueaga alternatiiv nii uusehitusel kui ka renoveerimisel, mille eelisteks on moodsale disainile lisaks tõhus kaitse soojustusele ning seinakonstruktsioonidele. 

Kesk-Euroopas kasutatakse katusekive fassaadimaterjalina üsna sageli. Viimasel ajal on olnud trendikad pigem siledad ja tasapinnalised katusekivid, aga samas sobivad fassaadil kasutamiseks ka nende reljeefsemad mudelid, ning tumedad ja põnevate värvinüanssidega angobeeeritud või glasuuritud pinnaga tooted.

Katuse ja fassaadi ehitamiseks on kasutatud Actua 10 keraamilisi katusekive Kiltkivihall Väärisangoob. Arhitektid: UAB “Studija Archispektras” Aidas Kalinauskas, Vaidas Tamošiunas, Ignas Kalinauskas. Foto: Juozas Kamenskas.
© Wienerberger B.V.
© Wienerberger B.V.
Katus ja fassaad olgu vettpidavad ja hea väljanägemisega

Peale katusekivi valikut ja tarnet, soovitame leida asjatundlik ehitusmeister. Asjatundja kaasamine tagab vettpidava, toimiva ning hea väljanägemisega lõpptulemuse. RCC Katusetööde OÜ juhatuse liige Mart Sieber räägib: „Fassaade saab ehitada otse kandvatele seintele kui ka lisasoojustusele.“

Enne horisontaalsete roovide ja vertikaalsete distantsliistude  paigaldamist, kaetakse pind üldjuhul hingava tuule- ja veekindla aluskattega. Piisava kõrgusega distantsliistu kasutamine võimaldab vertikaalset ventilatsiooni, mis väldib niiskuse tekkimist kondenseerumisel ja vihmavee võimalikku tungimist aluskonstruktsiooni. Tuulutuse hea toimimise tagamiseks tuleb hoida meeles, et õhk peab saama liikuda alt ülesse ning selle liikumiseks peab olema loodud piisava suurusega tee. Kui fassaad liigub erikivide abil sujuvalt üle katuseks, siis tuleb ventilatsiooni tagamiseks kasutada spetsiaalseid ventilatsioonikive. Kui sarika pikkus ületab kuute meetrit, siis tuleks tuulutuse heaks toimimiseks juba kindlasti lisada tuulutuskive.

Katusekivid kinnitatakse roostevabast terasest klambrite, vajadusel ka kruvidega. „Korraliku  ja hoolika kinnituse korral ei ole ka kõrged fassaadid probleemiks,“ lisab Mart. Vooderdisfassaadidena kasutatavatel katusekividel on tehniline horisontaalne ja vertikaalne lukustussüsteem. Need valtsid toimivad tuule- ja veetõkkena ja tagavad optimaalse tihenduse kõikides tingimustes.  

Fassaad on ehitatud Koramic keraamilistest katusekividest Pottelberg 301 Antratsiit Angoob. Arhitekt: aNNo Architecten, Gent.
© Wienerberger NV/SA
© Wienerberger NV/SA
Keraamilise katusekivi ainulaadsed omadused

Keraamika ainulaadsed omadused, mis tekivad pärast kuivatatud savi põletamist u. 1000 kraadil, tagavad hingava, vastupidava ja hooldusvaba fassaadi. Kuna keraamilisel materjalil on suhteliselt suur tihedus, head soojust salvestavad omadused, siis toimib see suurepärase puhvrina temperatuurikõikumiste suhtes. Lisaks sellele on sellisel lahendusel ka head akustilised näitajad.

Keraamiline katusekivi on läbinisti kivimaterjal ja säilitab oma algse väljanägemise aastakümneteks. „Tihti on tellija jaoks tähtsaim punkt, et valminud kivikatus peab silmale ilus välja nägema,“ lisab Mart Sieber. See on ka üks kolmest reeglist, mida RCC Katusetööde OÜ  katusetööde ehitamisel lähtub.

Ka välised tegurid nagu suur temperatuurikõikumine, sademed, õhusaaste, erosioon, korrosioon ja ultraviolettkiirgus ei muuda oluliselt katusekivide väljanägemist. Naturaalsele, glasuurimata pinnale tekitab aja jooksul ilmastikutingimuste mõjul väärikas paatina, samal ajal kui angobeeritud ja glasuuritud katusekivid on poorivabade pindade tõttu aja jooksul vähem esteetiliselt mõjutatud. Pigem muutub katusekivi aegade möödudes väärikamaks ja kaunimaks, säilitades oma parimad omadused.

Katusekivide valikuga saab tutvuda Koramic & Tondach keraamiliste katusekivide tootekataloogis ning oma silmaga vaadata ja oma käega katsuda meie näidistesaalis, aadressil Peterburi tee 46, Tallinn. Siit leiate parima ja tunduvalt suurema tootevaliku kui kauplustes ning anname ka professionaalset nõu. 

Tallinnas asuva Poordi 1 elu- ja ärihoone fassaad on ehitatud Aleonard Vert de Lichen keraamilistest katusekividest. Arhitektid: Indrek Allmann, Jaan Jagomägi. Foto: Henry Vürst.
© Henry Vürst / Wienerberger AS
© Henry Vürst / Wienerberger AS
Miks ehitada katus ja/või fassaad keraamilistest katusekividest?

Põhjused, miks eelistada keraamilisi katusekive katuse- ning fassaadimaterjalina on mitmeid:

 • Vähene hooldus -  Keraamilised katusekivid on tugevad, vastupidavad ning stabiilsete mõõtmetega. Nad ei ole tundlikud keskkonnamõjudele nagu kuumus, külm ja külmumine. Seega nõuavad keraamiliste katusekividega kaetud pinnad väga vähe hooldust ja tagavad püsiva kvaliteedi ning ilu.
 • Vastupidavus -  Keraamiliste katusekivide kasutusiga on 150 aastat.
 • Paindlikkus - Kivikatused on juurdeehituste ja renoveerimise osas paindlikud ning keraamilisi katusekive saab kiiresti, lihtsalt ja säästlikult lisada, muuta või asendada.
 • Keskkonnasäästlik - Kui hoone lammutatakse, saab keraamilisi katusekive tüübi järgi sortida. Nii on võimalik neid hõlpsasti ümber töödelda või kasutada uues katusekattes, katusehaljastuses, teekatetes ja pinnasesubstraatide veeimavuse parandamiseks.

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!